Juneau – stolica stanu – to kolejny port który miałem okazję odwiedzić na Alasce.

Jest to najmniejsza stolica świata – około 30 tysięcy mieszkańców wraz z powiatem. Miasto leży u stóp masywu Mount Juneau (1060 – 1200 m n.p.m.) Dostać do Juneau można się kanałem Gastineau widocznym na zdjęciu poniżej albo drogą powietrzną.

Jak na stolicę przystało znajduje się tu uczelnia wyższa – University of Alaska Southeast a także profesjonalny teatr – Perseverance Theatre a także dwie opery – Juneau Lyric Opera oraz Opera to Go.

W górach wokół Juneau znajduje się Juneau Icefield – wielkie pole lodowe z około trzydziestoma lodowcami do których organizowane są wycieczki – autokarowe, często też helikopterowe a nawet docierają tu turystyczne psie zaprzęgi.

Głównym pracodawcą w Juneau jest rząd Stanów Zjednoczonych, dotyczy to władz federalnych, stanowych i miejskich a także uczelni, szpitali i przystani morskich. Kolejnym sektorem który ma duży wpływ na gospodarkę miasta jest turystyka. W okresie od maja do września miasto jest celem wielu statków wycieczkowych które dowożą tu około miliona turystów. Na zdjęciu pod spodem nasz Ocean Princes widziany z kolejki górskiej.

 

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Email this to someone